18. júla 2024
Odporúčané Zdravie

Tabletky na spanie – porovnanie výrobkov

Tabletky na spanie

Máte problémy so zaspávaním? Zobúdzate sa v noci a potom neviete zaspať? Alebo sa príliš skoro ráno prebudíte? Rozmýšľali ste nad tým, že by váš problém vyriešili tabletky na spanie? Poďme sa spolu pozrieť na voľnopredajné prípravky, na ich zloženie a účinky.

Najskôr si ale povedzme, že váš problém má meno insomnia a nie ste v tom sami. Trápia sa s ňou milióny ďalších nešťastníkov. Takže nie, pre toto nie ste jedinečný. Ďalej je potrebné si odpovedať na otázku – ako dlho to trvá? Ak je to záležitosť niekoľkých dní, jedná sa o krátkodobú nespavosť. Táto býva najčastejšie spôsobená náhlim stresom, traumatizujúcou udalosťou, fyzickou bolesťou alebo tiež užívaním niektorých liekov. Je vysoko pravdepodobné, že po zmene týchto okolností sa váš spánok vráti do normálu.

V prípade však, že vaša nespavosť, bez zjavných príčin, pretrváva viac ako týždeň-dva, už môžeme hovoriť o akútnej nespavosti. Tu by bolo načase prehodnotiť svoj životný štýl a návyky, ako napr. prejedanie sa, nedostatok pohybu, konzumácia alkoholu či fajčenie. Rovnako tak, sa môže jednať o psychický problém – depresie a úzkosti, ktoré je načase riešiť. Ak ani to nepomohlo a naďalej nedobrovoľne vnímate všetky zvuky noci, tak ste sa už zrejme prepracovali k chronickej nespavosti. Tento stav je nebezpečný a vyžaduje si odbornú pozornosť, pretože môže viesť k totálnemu vyčerpaniu organizmu.

Ako si pomôcť? V prvom rade je to o hľadaní príčiny a jej odstránení, či sa už jedná o nahromadený stres, depresie, nezdravý životný štýl či iné dôvody. Ako posilu si na pomoc môžete pribrať tabletky na spanie. Tie na predpis musíte konzultovať so svojim lekárom. Ich výhodou je, že majú rýchly nástup účinku. Nevýhodou, že váš organizmus si postupne na ne bude vytvárať rezistenciu, preto sa môžu užívať väčšinou len krátkodobo.

Voľnopredajné tabletky na spanie

Budeme sa ďalej venovať len prípravkom, ktoré si môžete zaobstarať bez predpisu a cez internet. Jedná sa o produkty založené na prírodnej báze. Pri ich užívaní nemusíte mať obavu, že by sa u vás rozvinula závislosť a spravidla by nemali mať ani nijaké nežiadúce vedľajšie účinky. Na rozdiel od lekárom predpísaných medikamentov je nástup ich účinku pomalší. Nečakajte preto hneď zázraky. Samotné užívanie týchto prípravkov vám nebude stačiť. Znovu sa treba vrátiť k tomu, že si je potrebné trochu upratať v hlave, povzniesť sa nad svoje každodenné trápenia, ale aj prestať sabotovať svoje zdravie napr. tým, že celý deň nespravíte pohyb navyše, alebo že sa neskoro večer výdatne najete.

Účelom týchto prípravkov je dodať vášmu telu látky, ktoré vás upokoja a ktoré sú stáročiami overené ako efektívne “uspávadlá”. Iste, mohli by ste si variť napr. čaje z valeriány či medovky. Áno, aj to pomôže. V tabletkách a kaspuliach sa však tieto látky nachádzajú koncentrované a skombinované pre čo najsilnejší účinok.

Prehľad dostupných produktov – zloženie, balenie a cena:

PRODUKT

ÚČINNÉ LÁTKY

BALENIE

DENNÁ DÁVKA

CENA*

OVERIŤ CENU

+ chmeľ obyčajný
+ valeriána lekárska
+ mučenka opletavá
+ šišiak bajkalský
+ L-tryptofan
+ vitamín B5
+ vitamín B6

60 kapsúl

1-2 kapsule

11,99 €

+ chmeľ obyčajný
+ valeriána lekárska
+ medovka lekárska
+ mučenka opletavá
+ ľubovník bodkovaný

60 kapsúl

2 kapsule

21,99 €

+ valeriána lekárska
+ chmeľ obyčajný
+ medovka lekárska
+ mučenka opletavá

30 kapsúl

1 kapsula

9,49 €

+ medovka lekárska
+ levanduľa lekárska
+ valeriána lekárska
+ slncovka kalifornská
+ mučenka opletavá
+ vitamíny: B2, B6, B12, D3, E
+ minerály: magnézium, zinok, železo

60 kapsúl

4 kapsule

48,90 €

+ valeriána lekárska
+ kocúrnik obyčajný
+ chmeľ obyčajný
+ mučenka opletavá

60 kapsúl

1 kapsula

10,99 €

*Ceny sú aktuálne k 13.11.2020

Krátke zhodnotenie:

Jednotlivé výrobky sa v zásade od seba svojím zložením nelíšia. Prírodné látky (extrakty) v nich sú však zastúpené v rôznom vzájomnom pomere. Niektoré obsahujú o čosi viac koncentrovanej Valeriány lekárskej iné chmeľu. Vo všetkých je účinnou látkou aj Mučenka opletavá, resp. extrakt z nej. Z tohto dôvodu je výber konkrétneho produktu skôr na porovnaní ceny vo vzťahu k veľkosti balenia, individuálnych preferenciách a možno aj o odskúšaní týchto prípravkov a ich účinku (samozrejme súčasné užívanie niekoľkých prípravkov sa neodporúča).

Výnimkou zo sledovaného zoznamu je produkt StressFix, ktorý nie je primárne určený na riešenie problémov s nespavosťou. Jedná sa o prírodný výživový doplnok pre podporu duševného zdravia a okrem toho, že má priaznivé účinky na spánok, tak pomáha aj pri nervozite, úzkosti a strese. Obsahuje tiež vitamíny a minerály. Z týchto dôvodov je aj jeho cena vyššia.

Pre lepší prehľad uvádzame aj vlastnosti jednotlivých bylinných zložiek obsiahnutých v sledovaných produktoch.

Základné účinné zložky proti nespavosti

Valeriána lekárska

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis), v minulosti u nás nazývaná aj Kozlík, je najviac používanou bylinou pri nespavosti, ktorá plynie z úzkosti, stresu, prepracovania alebo nervového vyčerpania. Podporuje zaspávanie a pokojný spánok.

Chmeľ obyčajný

Chmeľ obyčajný (Humulus lupulus) uvoľňuje napätie, má relaxačný a upokojujúci účinok. Používa sa na zlepšenie kvality spánku.

Medovka lekárska

Medovka lekárska (Melissa officinalis L.) má všestranné využitie v ľudovej medicíne. Pomáha pri vysokom krvnom tlaku, búšení srdca a menštruačných bolestiach. Zároveň však pomáha aj zaspať, tým že organizmus upokojuje.

Mučenka opletavá

Mučenka opletavá (Passiflora incarnata) pochádza z Ameriky. Používa sa na liečbu úzkosti a vysokého krvného tlaku, znižovanie stresu, upokojenie a zlepšovanie nespavosti.


Máte skúsenosti s uvádzanými produktami? Aké tabletky na spanie užívate vy? Alebo ste si poradili inak? Napíšte nám do diskusie.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *