15. júna 2024
Financie

Cashback na Slovensku – porovnanie portálov

Cashback na Slovensku

Cashback z nakupovania snáď nie je potrebné nijako zvlášť predstavovať. Dnes už túto možnosť pre hospodárnejšie míňanie svojich tvrdo zarobených peňazí využívajú aj na Slovensku tisícky ľudí. Okrem faktu, že časť vašich peňazí vám bude fyzicky vrátená, je zrejme dôležitý aj psychologický aspekt veci a teda nadobudnúť presvedčenie, že sme pri nákupe využili všetky dostupné možnosti, aby to naše peňaženky čo najmenej bolelo.

Ale pre poriadok. Cashback znamená, že po uskutočnení nákupu a zaplatení, vám vopred dohodnutá časť vynaloženej finančnej čiastky bude vrátená. Čas od času poskytujú cashback aj samotní výrobcovia z dôvodu väčšieho motivovania zákazníkov ku kúpe konkrétneho produktu. Tu však existuje podozrenie, že sa jedná len o prostú reklamnú akciu na niečo, čo sa pokojne mohlo nazvať zľavou a čo možno len slúži na vypredanie určitých výrobkov s aspoň akým takým ziskom. My však teraz budeme hovoriť o cashbacku, ktorý je viac rozšírený a je ho možné realizovať systematicky. Spočíva vo využívaní služieb niektorého z internetových portálov, ktoré sa touto činnosťou zaoberajú.

Ako fungujú cashback portály

Postup je jednoduchý. Prihlásite sa do cashback portálu, ktorý spolupracuje s viacerými internetovými obchodmi a z tohto prostredia sa prekliknete až k nákupu vami vytúženého tovaru. Systém celú transakciu zaeviduje. Ak je všetko v poriadku (t.j. tovar riadne zaplatíte), máte nárok na časť vami zaplatených peňazí. Portál by vás mal už vopred informovať, aký cashback ten ktorý predajca poskytuje, takže ak je to napr. 5% a urobíte nákup za 100 Eur, mali by ste dostať 5 Eur späť. Peniaze vám portál poukáže na váš bankový účet potom, ako o výplatu požiadate. Pýtate sa, čo kto z toho má? Nuž, všetci zúčastnení niečo. Vy tovar a k tomu 5 Eur, portál svojich povedzme 5 Eur za sprostredkovanie a obchod čistý príjem 90 Eur za predaný tovar.

Ako je z uvedeného zrejmé, cashbackové portály spolupracujú s e-shopmi, ktoré im platia províziu za sprostredkovanie predaja. No a o časť tejto provízie sa s vami bratsky podelia. Vy v tomto prípade neriskujte nič a ani nič navyše neplatíte. Cena za ktorú tovar či službu kúpite bude vždy rovnaká, rozdiel je len v tom, že v cashback systéme dostanete časť peňazí naspäť.

Čo je pri výbere toho správneho portálu podstatné?

Na Slovensku momentálne funguje niekoľko cashback portálov. Nasledujúce informácie vám môžu pomôcť v rozhodovaní, ktorý z cashback portálov by pre vás mohol byť najvhodnejší. V tabuľke uvádzame ich základné parametre a údaje.

CASHBACK PORTÁL

FUNGUJE OD

POČET OBCHODOV

VSTUPNÝ BONUS

MINIÁLNA VÝPLATA

CASHBACK DOTERAZ

VSTUP

2015

122

2,00 €

12,00 €

cez 170 tis. €

2012

573

3,00 €

0,10 €

cez 5,5 mil. €

2012

595

2,00 €

1,00 €

cez 1,3 mil. €

2016

556

0,00 €

0,01 €

cez 6,9 mil. €

Na otázku “ako si vybrať ten správny cashback portál” je ťažká odpoveď. Najjednoduchšie by bolo povedať, že je to predovšetkým pocitová záležitosť. Je to o tom, ako vám bude vyhovovať užívateľské prostredie, jeho prehľadnosť a či informácie, ktoré budete od prevádzkovateľa portálu dostávať, budú pre vás užitočné. Okrem samotného cashbacku totiž poskytujú tieto weby aj informácie o aktuálnych zľavách a dostupných zľavových kupónoch. Samozrejme nič vám nebráni vyskúšať aj viac portálov a potom si niektorý z nich vybrať pre dlhodobejší vzťah.

Určite sú dôležitými parametrami história fungovania portálu a doteraz získaná finančná čiastka na cashbackoch. Hovoria o serióznosti a spoľahlivosti. A je to dôležité, pretože celý tento obchodný model síce vyzerá pre cashbackové portály ako ideálny, ale nie je tomu celkom tak. Musia disponovať určitou finančnou silou, aby dokázali bez problémov preklenúť obdobia, kedy existuje časový nesúlad medzi ich reálnymi príjmami za sprostredkovanie predajov a momentálnymi požiadavkami na výplatu členov.

Počet zapojených obchodov nepovažujeme za až tak dôležitý faktor. Naozaj využívaných obchodov je v skutočnosti len niekoľko desiatok. Ak však občas kupujete aj niečo špeciálne, tak vás určite poteší, že váš obľúbený e-shop je v tom ktorom systéme zapojený. Na druhej strane niektoré z populárnych internetových obchodov v žiadnom cashbacku ani nehľadajte. Jednoducho o túto spoluprácu nestoja. Sami investujú obrovské čiastky do reklamy a propagácie. Je preto celkom prirodzené, že si nechcú okresávať svoje zisky z predaja niečoho, čo sa predáva aj bez motivácie vrátenia časti peňazí z nákupu. A povedzme si otvorene – pre internetové obchody nie sú zákazníci prichádzajúci cez cashback portál práve tí ideálni. Obchodníci totiž veľmi dobre vedia, že aj pri budúcich nákupoch budú títo zákazníci prichádzať kvôli cashbacku cez sprostredkovateľa a tým e-shopu vlastne sústavne odopierajú plný zisk z predaja. Ale to vás, ktorí chcete zlacniť svoje nákupy, zaujímať nemusí.

Cashback portály poskytujú aj rôzne bonusy napr, vo forme vstupného bonusu alebo bonusu za odporúčanie priateľom či na sociálnych sietiach.

Aký cashback môžete očakávať?

V tabuľke si môžete pozrieť aké “peniaze späť” môžete očakávať pri nákupe vo vybraných obchodoch prostredníctvom jednotlivých portálov:

OBCHOD

4 %

5 %

7,5 %

10 %

3 %

3 %

3 %

3 %

2,5 %

---

2,5 %

2,5 %

7,5 %

7,5 %

7,5 %

7,5 %

3,5 %

4,5 %

3,5 %

4,5 %

2,5 %

2,5 %

2,5 %

2,5 %

4 %

4 %

4 %

4 %

2 %

1 %

1 %

1 %

1,5 %

4 %

4 %

5,5 %

3 %

3,5 %

3,5 %

4 %

5 %

1,25 %

5 %

5 %

---

1,95 %

1,95 %

1,95 %

2,5 %

4 %

3,5 %

3 %

---

2 %

2 %

2 %

5 %

2,5 %

5 %

7,5 %

5 %

5 %

5 %

5 %

5 %

5 %

5 %

5 %

5 %

5,5 %

5,5 %

5,5 %

1,5 %

1,5 %

1,5 %

1,5 %

VSTUP >>>

Hodnoty v tabuľke sú uvádzané ako maximálne. Stáva sa totiž, že niektoré obchody majú rôzne miery cashbacku. Ako príklad uvedieme internetový obchod DATART, ktorý má stanovený cashback 2,5% pre malé spotrebiče, ale pre veľké spotrebiče už len 1,75%. S prehľadu ďalej vidno, že rozdiely medzi jednotlivými portálmi sú len minimálne, čo je pochopiteľné, vzhľadom k tomu, že s internetovými obchodmi majú porovnateľné podmienky spolupráce.

Aké máte na Slovensku možnosti?

cashback Plná peňaženka

K najstaršie fungujúcim portálom patrí Plná Peňaženka, ktorá spustila svoju českú verziu už v roku 2012. Dnes je už okolo tohto webu vytvorená celá komunita jeho užívateľov. Nájdete tu dokonca aj recenzie rôznych produktov. Okrem cashbacku samotného, Plná Peňaženka poskytuje mnoho ďalších benefitov. O tom, ako získať ešte viac peňazí pri využívaní tohto portálu sa dozviete priamo na stránke (za odporúčanie portálu svojim kamarátom a známym si tu napríklad môžete zarobiť až 200 Eur).

cashback Návratné peniaze

Návratné Peniaze sú menším poskytovateľom cashbacku. Oproti ostatným, spolupracujú aj s menším okruhom e-shopov (aktuálne len niečo cez stovku). Nevýhodou v porovnaní s konkurenciou je tiež skutočnosť, že o výplatu svojich peňazí môžete požiadať až keď ich suma dosiahne 12 Eur. Napriek tomu, sme nejaké negatívne reakcie na tento portál nenašli.

cashback Refundo

Refundo aktuálne spolupracuje s najvyšším počtom obchodov. Nájdete tu aj množstvo zľavových kupónov a akciových ponúk. K dispozícii máte aj mobilnú aplikáciu. Okrem Slovenska, má Refundo aj svoju českú a maďarskú verziu. Portál pôsobí veľmi prehľadne a usporiadane. Podobne ako ostatné portály, aj Refundo poskytuje vlastné rozšírenie do prehliadača, ktoré vás automaticky upozorní na možnosť získania cashbacku v spolupracujúcom obchode. O tom ako funguje Refundo, si podrobnejšie môžete prečítať na ich webe.

Cashback Tipli

Cashback portál Tipli je síce momentálne najmladší, ale u svojich používateľov je veľmi vysoko hodnotený a to najmä pre svoju prehľadnosť a spoľahlivosť. Užívatelia taktiež oceňujú vysokú úroveň podpory a informovanosti zo strany prevádzkovateľa. Je tu aj prehľad aktuálnych zliav a zľavových kupónov, ako aj akciové letáky do kamenných obchodov. Všetko je tu takpovediac dotiahnuté až do detailov. Na tento web sa jednoducho oplatí ísť aspoň pozrieť.


Aké sú vaše skúsenosti s cashbackom? Využívate ho pri svojom nakupovaní? Napíšte nám v komentári.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *