15. júna 2024
Top Voľný čas

Najzábavnejšie stolové hry pre rodiny a dospelých

stolové hry

Zdá sa vám, že sa pri dlhých večeroch už trochu nudíte? Už vás prestala baviť primitívna televízna zábava? Alebo si len myslíte, že možno by bolo fajn na čas odložiť mobil, vypnúť Facebook a aspoň na chvíľu sa venovať svojim najbližším a stráviť s nimi momenty plné ozajstnej zábavy a vzrušenia? Chvíle, keď spolu súdržne sedíte, smejete sa a popritom sa každý z vás snaží byť ten šikovnejší, múdrejší, prefíkanejší … Ak hrávate stolové hry, viete o čom hovorím.

Možno vám príde trochu zvláštne, že v dobe smartfónov, internetu, Xboxov a ďalšej dostupnej zábavy sa stolové hry stávajú čoraz viac populárnejšie. Je za tým ich stále väčšia rozmanitosť, prepracovanosť, ale snáď aj túžba ľudí vrátiť sa k niečomu skutočnejšiemu, ako je len bezduché sledovanie TV, vykecávanie sa cez messenger, alebo aj hranie online hier proti neviditeľným súperom.

V súčasnosti preto na trhu nájdete stovky až tisícky stolových hier. Povedzme si otvorene, klasiku v podobe Monopolov, Scrable či nášho Človeče nehnevaj sa nič tak ľahko neprekoná. To sú jednoducho stálice, ktoré by mali byť prítomné v každej domácnosti, tak ako nástenné hodiny v kuchyni. Ponuka je však oveľa bohatšia, žánrovo pestrá – od hier ktoré si vyžadujú len vašu rýchlu reakciu a postreh, cez detektívne a strategické hry, až po stolové hry kde vytvárate zložité schémy. Skrátka, pre každého niečo. Pripravili sme pre vás prehľad toho najlepšieho, čo môžete na Slovensku zohnať.


Catan

Catan je klasická strategická stolová hra známa po celom svete. V Catane, predtým nazývanom Osadníci z Katanu, sa snažíte ovládnuť spoločný ostrov. Ostatní hráči sa vám to snažia prekaziť, pretože samozrejme majú tie isté megalomanské úmysly. Budujete cesty, dediny, mestá. Nad všetkým je výmenný obchod. Vymieňate suroviny – niektorých máte dostatok, iné chýbajú. So zdrojmi začínate podľa toho, kde sú umiestnené vaše prvé osídlenia. Potom sa pokúšate ovládnuť hraciu plochu, aby ste mohli hru vyhrať. Pri hre je dôležité robiť premyslené a strategické rozhodnutia. Platí to tak pri obchodovaní, ako aj zakladaní osídlení.

Pravidlá Catanu sa učia rýchlo a pomerne ľahko, takže sú vhodné pre dospelých aj staršie deti. Početné rozširujúce balíčky nielen umožňujú pripojiť sa ďalším hráčom, ale udržujú hru stále zaujímavú, s možnosťami objavovať nové svety a zdroje.

Výrobca: Albi, Hráči: 3-4, Vek: 10+, Odhadovaný čas hry: 1 hod

Stolové hry - Catan - Osadníci z Katanu

Dostupnosť v slovenských internetových obchodoch:

*Ceny sú aktuálne k 9.11.2020


A Game of Thrones

Hra A Game of Thrones (Hra o tróny) je založená na fantasy sérii Pieseň ľadu a ohňa od Georga R. R. Martina. Na začiatku sa budete zrejme len kochať nad vkusnosťou spracovania tejto doskovej hry. Ako hráč preberáte úlohu vodcu jedného zo siedmich rodov – Lannisterovcov, Starkovcov, Baratheovcov, Greyjoyvcov, Tyrellovcov, Martellovcov alebo Targaryenovcov.

Manévrujte s armádami, aby ste si zaistili podporu v rôznych regiónoch, ktoré tvoria Sedem kráľovstiev, s cieľom získania Železného trónu. V hre taktiež využijete svoje diplomatické schopnosti, cit robiť správne taktické a strategické rozhodnutia, ale aj schopnosť intrigovať.

Hra o tróny nie je pre každého, ale ak máte výdrž, je to jedna z najlepších dostupných epických strategických stolových hier.

Výrobca: Fantasy Flight Games, Hráči: 3-6, Vek: 14+, Odhadovaný čas hry: 2+ hod

Stolová hra - Game of Thrones

Dostupnosť v slovenských internetových obchodoch:

*Ceny sú aktuálne k 9.11.2020


Dixit

Prekvapivo úžasná. Aj tak sa dá charakterizovať hra Dixit, ktorá na prvý pohľad pôsobí skromne a málo akčne, avšak po odohraní zopár kôl vás dokonale pohltí. Prináša množstvo zábavy, rozvíja fantáziu a stmeluje rodinu či partiu.

Ak ste v úlohe rozprávača, vyberiete si jednu zo svojich neodhalených kariet, ktorú nejakým spôsobom pre ostatných popíšete. Je len na vás, či to bude jedno slovo, celý príbeh, zvuk alebo pantomíma. Ostatní potom k tejto karte priložia svoje, o ktorých si myslia, že sa k tej vašej hodia. Karty sa zamiešajú a otočia. Potom už len tipujú, ktorá karta je tá vaša a rozdeľujú sa body. Nuž, ale nie je to také jednoduché. Vy body nezískate, ak si všetci vsadili na vašu kartu (popis bol veľmi jednoznačný), ale ani vtedy, ak neuhádne nikto (popis bol zmätočný). Rovnako tak, hráči si konkurujú navzájom, preto prihadzujú karty, ktoré sa najviac hodia na váš opis, aby zmiatli súperov a tí vsadili na ich karty.

S neznámami si túto hru veľmi nezahráte. Hra Dixit je ideálna pre rodiny a partie ľudí, ktorí sa poznajú, majú spoločné zážitky a už čosi o sebe vedia.

Výrobca: Libellud, Hráči: 3-6, Vek: 8+, Odhadovaný čas hry: 30 min

Stolové hry -  Dixit

Dostupnosť v slovenských internetových obchodoch:

*Ceny sú aktuálne k 9.11.2020


Pandemic

Jedná sa o kooperatívny typ hry, pri ktorej hráči musia spolupracovať, aby porazili hru samotnú. Ako už z názvu vyplýva, tým spoločným nepriateľom je pandémia vo forme chorôb SARS, týfus, antrax a cholera. Choroby sa rýchlo šíria a ľudstvo je v ohrození. Je len na vás a vašich spoluhráčoch, aby ste nás zachránili.

Váš tím odborníkov – každý so svojimi špeciálnymi schopnosťami (napr. vedci, výskumníci, lekári) – cestuje po svete, lieči choroby, eliminuje epidémie a vyvíja liečbu. Vyliečte všetky choroby v časovom limite a svet je zachránený.

Musíte však pri tom zdieľať svoje nápady, zdroje a spoločne plánovať. Len vzájomnou kooperáciou sa dostanete k spoločnému cieľu.

Výrobca: Z-Man Games, Hráči: 2-4, Vek: 8+, Odhadovaný čas hry: 45 min

Stolová hra -  Pandemic

Dostupnosť v slovenských internetových obchodoch:

*Ceny sú aktuálne k 9.11.2020


Blood Rage

Táto hra vás zavedie do sveta Vikingov. Je precízne vizuálne spracovaná. Priložené figúrky si dokonca môžete sami vymaľovať, čím hre dodáte viac osobitosti a jedinečnosti.

Vašou úlohou je viesť jeden zo štyroch vikingských klanov, bojovať a zabezpečiť si tak miesto vo večnej Valhalle. Nebudete len plieniť a drancovať, musíte využívať aj svoju prefíkanosť, lesť a taktické myslenie. Vo vašom úsilí vám môžu pomôcť aj bájne tvory severskej mytológie. Pri hre však v žiadnom prípade nemôžete zabudnúť na svojich súperov, musíte ich ťahy veľmi pozorne sledovať.

Túto hru by sme však neodporúčali pre deti, nakoľko priamo vyzýva k vzájomným konfliktom. Je skôr určená pre vyzretých jedincov, ktorí sa týmto spôsobom dokážu vyventilovať a po partii Blood Rage sú znovu najväčší kamaráti.

Výrobca: CMON, Hráči: 2-4, Vek: 14+, Odhadovaný čas hry: 1-2 hod

Stolová hra - Blood Rage

Dostupnosť v slovenských internetových obchodoch:

PREDAJCA

CENA*

OVERIŤ CENU

67,90 €

72,53 €

*Ceny sú aktuálne k 9.11.2020


Carcassonne

Pomenovanie hry vychádza z názvu juhofrancúzskeho mesta Carcassonne, ktoré je známe vďaka svojmu zachovanému stredovekému opevneniu. A presne v stredoveku sa pri hraní tejto hry ocitnete.

Kladením hracích dlaždíc budete budovať svoje vlastné hrady, cesty a rieky. Tieto je potrebné obsadzovať a tak získavať body. Platí, že čím väčší hrad alebo dlhšiu cestu postavíte, tým viac bodov získate. Ale pozor! Proti sebe máte súperov, ktorí budú chcieť vaše plány prekaziť. Budú sa snažiť klásť dlaždice tak, aby vám znemožnili ďalší rozvoj, alebo sa jednoducho k vášmu hradu šikovne priplichtia. Vy sa však nedajte! Aký požičaj, taký vráť.

Carcassonne dnes už patrí medzi klasické stolové hry. Základná hra je pomerne jednoduchá a má rýchly spád. Čo ju robí zaujímavou, sú jej početné rozšírenia, ktoré hru vždy akoby refrešnú a zabezpečia, že vás Carcassonne veľmi dlho len tak neomrzí.

Výrobca: Z-Man Games, Hráči: 2-5, Vek: 7+, Odhadovaný čas hry: 35 min

Stolové hry - Carcassonne

Dostupnosť v slovenských internetových obchodoch:

*Ceny sú aktuálne k 9.11.2020


Máte lepšie tipy na stolové hry? Budeme radi, ak sa o ne podelíte vo svojom komentári.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *